Z Erasmusem + na Maltę
Uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich, w ramach programu Erasmus plus, odbywali czterotygodniową praktykę zawodową na Malcie, w okresie od 2 – 27 października br. Głównym celem projektu, w jakim uczestniczyła młodzież, jest zwiększanie potencjału uczniów szkoły na rynku pracy, poprzez lepsze przygotowanie ich do wykonywania zawodu, w którym się kształcą
. Program wspiera mobilność międzynarodową, poszerza możliwości rozwoju osobistego, zwiększa szanse na zatrudnienie na europejskim rynku pracy oraz podnosi umiejętności językowe, a co warte podkreślenia, w całości sfinansowany jest z programu Erasmus plus.
Nasz projekt - pt. ”Maltańskie praktyki – kluczem do sukcesu” - zaplanowany jest na dwa lata, w tym roku szkolnym z projektu skorzystała pierwsza grupa 10 osób, w zawodach: technik cyfrowych procesów graficznych oraz technik elektryk. Są to uczniowie klasy III Tcr: Małgorzata Bok, Weronika Stania, Rafał Burnos, Bartłomiej Czok, Patryk Niepala, Grzegorz Sajdak, Bartosz Sekuła, Michał Wastag i Sebatian Wotka oraz Antoni Piecha z klasy III Tch. Oprócz obowiązkowych praktyk w zakładach pracy, uczniowie mieli także możliwość udziału w cotygodniowych zajęciach językowych w międzynarodowej grupie, ćwiczyli m.in. z uczniami i studentami z Japonii, Chin, Brazylii, Niemiec, Holandii, co dodatkowo podnosiło atrakcyjność zajęć.
Był także czas wolny wypełniony ciekawymi wycieczkami. Raz w roku, z początkiem października, Valletta (stolica Malty) otwiera i udostępnia (za darmo) dla zwiedzających swoje muzea, biblioteki, kościoły, budynki administracji rządowej. Z tej okazji skorzystaliśmy i udało nam się zwiedzić wiele przepięknych miejsc, włącznie z nowym budynkiem maltańskiego parlamentu. Odwiedziliśmy byłą stolicę wyspy - Mdinę i jej przedmieścia - Rabat oaz malowniczą wioskę rybacką Marsaxlokk. Była też, ciesząca się największym uznaniem wśród uczniów, wycieczka na wyspę Comino - z jej malowniczą Błękitną Laguną oraz przeprawa promem na wyspę Gozo, gdzie zobaczyliśmy pomarańczowe piaski na plaży Ramla Bay oraz majestatyczne klify i formacje skalne w Dwejra Bay.
Nie zabrakło także akcentu uroczystego i wzruszającego - uczniowie przygotowali z okazji Dnia Nauczyciela niespodziankę dla opiekunki grupy, był to przepyszny tort i poczęstunek, wszystko w znakomitej atmosferze i przy dźwiękach dobrej muzyki! Maltańskie praktyki to praca, nauka i przygoda, której wspomnienia pozostaną w pamięci praktykantów i nauczycielki na długie lata.
koordynatorka projektu, Agnieszka Kozłowska