CKZIU z tytułem „Złotej Szkoły NBP”
W okresie od lutego do końca kwietnia 2021 uczniowie i nauczyciele CKZiU realizowali zadania wynikające z I edycji programu NBP „Złota Szkoła” pod hasłem „Giganci finansów osobistych”.
Złote Szkoły NBP to ogólnopolski program skierowany do środowisk szkolnych, którego ideą jest aktywizowanie nauczycieli i uczniów do podejmowania działań kształtujących kompetencje ekonomiczne.
W ramach realizacji programu szkoła musiała stworzyć drużynę tzw. Drużynę Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej, która miała składać się z co najmniej 2 nauczycieli i co najmniej 5 uczniów realizujących zadania wynikające z projektu. Drużyna musiała zdobyć niezbędną wiedzę do wykonania zadań, opracować pomysły na ich realizację i przeprowadzić zadania programu. Zadania mogły być przeprowadzone w szkole lub w formie online. Materiały dotyczące realizacji zadań programowych i opisy zrealizowanych zadań były umieszczane na specjalnej platformie konkursowej w terminie do 30 kwietnia.
Realizacja programu w czasie nauki zdalnej nie była łatwa, zwłaszcza, że zadania konkursowe obejmowały lekcję z ekonomią, spotkania z ekspertami z dziedziny finansów osobistych, a także przeprowadzenie debaty szkolnej na temat dotyczący zagadnień programowych. Najtrudniejszym zagadnieniem było pozyskanie ekspertów, którzy w sposób zrozumiały i rzetelny przybliżyliby uczniom praktyczną wiedzę z zakresu inwestowania, oszczędzania, zabezpieczania swoich pieniędzy, aby w przyszłości mogli oni samodzielnie poradzić sobie w świecie finansów osobistych.
Uczniowie wraz z nauczycielami zorganizowali kilka spotkań z ekspertami, m.in. z Banku ING, Banku Pocztowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także z Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumenta, w których uczestniczyło jednocześnie po kilka klas technikum o różnym kierunku kształcenia.
W ramach realizacji programu przygotowane zostały prezentacje multimedialne, opracowane scenariusze lekcji oraz ankiety badające zdanie uczestników na temat będący przedmiotem dyskusji podczas debaty szkolnej.
Wykorzystanie narzędzi IT, w postaci chociażby aplikacji Teams, pozwoliły na bardzo duże zaangażowanie uczniów w zmagania konkursowe, zarówno z drużyny ambasadorów, jak i całej społeczności szkolnej. Łącznie we wszystkich spotkaniach z ekspertami wzięło udział 328 uczniów szkoły, natomiast w samej debacie szkolnej udział wzięło 108 uczniów.
W celu udokumentowania realizacji zadań konkursowych na stronie szkoły oraz na szkolnym Facebooku umieszczone zostały dwa artykuły, a uczennice z Drużyny Ambasadorów nagrały filmik o realizacji projektu oraz o pozyskanych dzięki niemu umiejętnościach i kompetencjach ekonomicznych.
Komisja programu NBP „Złota Szkoła”, przydzielająca nagrody i tytuły, oceniała: pomysłowość, metody i narzędzia edukacyjne, dopasowanie zadań do wieku i percepcji odbiorców, jakość i atrakcyjność realizacji, przydatność w praktyce oraz zasięg i poziom zaangażowania odbiorców.
O tytuł „Złotej Szkoły NBP” ubiegało się ponad 400 szkół z całej Polski, z czego 284 szkoły tytuł ten uzyskały. Nasza szkoła była w gronie tych szkół, które zdobyły najwyższą punktacją za zrealizowane zadania i uzyskała upragniony tytuł „Złotej Szkoły” 2020/2021. Potwierdzeniem uzyskania tytułu Złotej Szkoły NBP jest certyfikat ze znakiem NBP, który może być umieszczany na stronie szkoły, Instagramie i innych kanałach społecznościowych.
Projekt „Złota Szkoła” był, zarówno dla uczniów jak i nauczycieli, bardzo ciekawym doświadczeniem, dał bowiem uczniom możliwość wykazania się zaangażowaniem w projekt, w zmagania konkursowe, pozwolił na edukację w zakresie wypowiedzi na forum klasy i szkoły, dał cenną lekcję opracowania materiałów szkoleniowych, a także umożliwił kształcenie umiejętności organizacyjnych i logistycznych.
Szczególne podziękowania za osiągnięcie tytułu należą się uczniom z Drużyny Ambasadorów: Kamilowi Kale, Agacie Pietruszce, Wiktorii Pancherz, Oliwii Gawlik , Oliwii Mateja z klasy 2 Te, Aleksandrze Donat z klasy 2 Pe, Nicoli Piontek i Agnieszce Poloczek z klasy 3Teb, a także Martynie Ludwig z klasy 3 fw3 oraz pani dyrektor Halinie Kajsturze, wicedyrektor Adrianie Kraik i pani Marii Kowolik, nauczycielce chemii i podstaw przedsiębiorczości, które wspierały uczniów i szkolnego koordynatora w realizacji programu.
Cieszymy się z osiągniętego przez naszą szkołę sukcesu. Jesteśmy jedną z pierwszych Złotych Szkół NBP w Polsce! Zachęcamy inne szkoły do udziału w kolejnej edycji program i uzyskania tytułu Złotej Szkoły NBP.
Szkolny koordynator programu
Joanna Drabik